Bir Gençlik Medya

Web Tasarım Nasıl Geliştirilir?.

Web tasarım internet siteleri içerisinde kullanıcıya çeşitli ilkeler fonksiyonlar sunulmasını sağlayan program ve kod aracılığı ile gerçekleşen uygulamadır. Dünya üzerinde 1.6 milyardan fazla web sitesi vardır. Sayısı her geçen gün artış sağlamaktadır. Bazı siteleri hemen hemen her gün ziyaret ediyoruz. Web sitesi kurucuları insanlar üzerinde kendi yaptıkları bir şeylerle akılda kalmak istiyorlar. Kendi şahıslarına ait bir şeyler yaratmak ve dünyaya yeni güzel fikirler sunmak için çalışmalar yapıyorlar.

Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web tasarım internet deneyimi için estetik ve etkili bir disiplin meydana getirmektedir. Bu disiplin içerisinde renk, düzen ve grafikler gibi içerikli unsurlar oluştururlar. Navigasyon, uyumluluk, teknoloji ve multimedya gibi kullanılan programları kolaylaştırarak dinamiklik sağlamaktadırlar. Web tasarım yaparken bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • SEO dostu tasarımlar yapmak: İnternet sitelerinde kullanılan görseller ve tasarım için büyük önem taşımaktadır.
 • Hedef kitle tasarım yapmak: Hedef kitlenize göre tasarım yaparsanız ziyaretçi sayınızı artırmış olursunuz.
 • Okunaklı fontlar seçmek: Renk kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken web sitesi font seçimi oldukça yüksek etki sağlıyor.
 • Özgün görseller kullanmak: Tasarım hatalarının başında yanlış ve özgün olmayan içerikler yer almaktadır. Kullanacağınız görseller ve renkler web sayfanız için oldukça önemlidir.

Etkileyici bir web sitesi için bu adımlara dikkat edilirse ziyaretçi sayınız artabilir. Web sitenizi hem estetik hem de ergonomik olarak görülmesini sağlayabilirsiniz.

Web Tasarım Programları Nelerdir?

Web sitesi tasarım ile ilgili genel olarak birçok program bir arada kullanılmaktadır. Kullanılan bu programlardan bazıları görsel bazıları yazılım diğer kısmı animasyon ile ilgili olabilir.

En fazla kullanılan web tasarım programları şunlardır:

 • Adobe Dreamweaver: En bilinen ve en çok tercih edilen web tasarımlarınızı yapacağınız programdır.
 • Adobe Photoshop: En çok tercih edilen grafik tasarımlarınız için olan programdır.
 • Microsoft Frontpage: Araç ve menü çubuğunu oluşturan insanlar için kolay ve rahat çalışabilecekleri ortam tasarlamanıza yardımcı olan programdır.
 • Adobe Flash: Hareketli animasyonlar tasarlayan programdır.
 • Freehand: Çizim programı ve reklam tasarımlarınız için kullanılan programdır.
 • MysQl: Açık kaynak veri tabanıdır. Web sunucularında çok fazla kullanılır.

Ve daha birçok web tasarım programları bulunmaktadır. Bu web programlarını kullanarak hayatınızda oldukça fazla kolaylık sağlayabilirsiniz.

Web Tasarım Dilleri Nelerdir?

Web tasarım her geçen gün popülerliğini oldukça fazla artıran teknoloji haline gelmiştir. Web teknolojilerini artırmak ve geliştirmek için bazı dilleri bilmemiz gerekmektedir.

Bu dillerin bazıları şunlardır:

 • HTML: Web sayfalarının oluşumunda kullanılan bir dildir.
 • CSS: Web sayfasının renk ve boyutunu ayarlamak için kullanılan bir dildir.
 • JS: Web sayfalarında hareketi oluşturmak için kullanılan bir dildir.

Bu sayılan diller sayesinde web tasarım sayfanızı oluşturabilirsiniz. İnsanların dikkatini çekmek ve alışkanlıklarını önemseyerek web tasarım yapılabilmektedir. Bu işlemler sayesinde kullanıcılara rahat ve hızlı bir şekilde imkan sağlamış olursunuz.

Web Programlama Ne Demek?

Web tasarım dinamik, enerjik ve hızlı web sayfaları oluşturan dil topluluğunun genel adıdır. Ağırlıklı olarak bu diller sayesinde işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler genel olarak veri girişi, veri çıkışı ve üye kaydı olmak üzeredir. Sadece istek yapıldığı takdirde taraflı diller yaşayan dillerdir.

Web Geliştirme Ne İşe Yarar?

Web geliştiriciler hazırlanan sayfanın tasarımını alır ve bu sayfalara kodlama ve geliştirme teknolojisi kullanarak işlerini yaparlar. Kodlama sayfanın en önemli unsurları içerisindedir. Yapılan web siteleri içerisinde kod yazma tekniği ile site içini geliştirerek estetik ve daha güzel bir sayfa haline getirirler.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Web tasarımcı olmak için bu konuda kendinizi yetenekli hissetmeniz yeterlidir. Tasarım yapabilmek için özel bir yetenek ve grafik ile uğraşıyor olmanız gerekmektedir. Kendinizi bu alanda yetenekli olarak görüyorsanız çok fazla çalışarak kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Web tasarım internet kullanan kişilere daha kolay daha hızlı yönler sunmak gerektiğini unutmamak lazım.

Web Tasarım Planlaması

Web tasarım oluşturabilmek için en başta planlama ile başlamalısınız. Plan yapılmadan başlanan iş sonucunda hem zaman hem de para kaybı yaşamış olursunuz. Web tasarım aşamasına geçmeden projenizi gözden geçirin. Sayfanızın marka veya neyi tanıtmasını istediğinizi belirleyin. Tasarım belirlerken web sitenizde içermesi gereken şeyleri ön planda tutun. Kullanıcılarınıza isteklerini vermek ve sağlamak için hedef kitlesi oluşturun. Bu yolları oluşturarak web sitenizi daha çok ziyaret edilen sayfa olarak kurabilirsiniz.

Web Sitesi İçerik Oluşturma

Web tasarımınız süresi boyunca en önemli içerikler içerisinde yazılı içerikler yer almaktadır. Daha çok kullanıcının dikkatini çekmek için akıcı, ilgi çekici, hızlı ve heyecan verici metinler oluşturmalısınız. Bu yapmış olduğunuz içeriklere ek olarak resimler ve çizimler ekleyebilirsiniz. İzlemiş olduğunuz bu yol sayesinde ziyaret eden kişi sayısı oldukça artış gösterebilir.

Web Sitenizi Test Etmek

Web sitenizin oluşumunu bitirdikten sonra test edebilirsiniz. Projenizin başlangıcında nasıl göründüğü ve nasıl ilerleme kaydedeceğini görmüş olursunuz. Yapacağınız bu işlem sayesinde kullanıcılardan yorumlar alabilirsiniz. Bu işlemleri sık sık yaparak web sayfanızın nasıl yol alacağını öğrenmiş olursunuz. Kullanıcılardan almış olduğunuz yorumlar sizi daha iyi yola götürmüş olur.

Web Sitesini Yayınlamak

Web sitenizin oluşum aşaması bittikten sonra yayınlama işlemi gelmektedir. Yayınlama işlemi yapmadan mutlaka kontrol etmeniz gerekenler renkler, fotoğraflar, çizimler, yazı tipleri, manşetler, logolar, desenler ve sloganlardır. Kısaca web sayfanızın ruhunu ortaya çıkaracak bütün her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Web tasarım sürekli kendini yenileyerek insanlar üzerinde oldukça önemli bir hale gelmektedir. Sizin sayfanız için yüksek kaliteli görseller ve profesyonel bir görünüm sağlamanız sayfanız için güven ve önem sağlayacaktır.

diğer yazılar .
Hemen Tanışalım .
Yeni projeler bizi her zaman heyecanlandırır.
Bizimle iletişime geçin.